ՍԾՏՀ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Բաբկեն Թունյանը, պատվիրակության անդամներ ԱԺ փոխնախագահ Վահե Էնֆիաջյանը, պատգամավորներ Անուշ Բեղլոյանն ու Արտակ Մանուկյանը նոյեմբերի 26-ին հրավիրած ասուլիսում մանրամասներ են ներկայացրել նոյեմբերի 19-21-ին Սոֆիայում կայացած ՍԾՏՀ ԽՎ 54-րդ լիագումար նստաշրջանի աշխատանքներից։
Բաբկեն Թունյանի հավաստմամբ՝ նստաշրջանի օրակարգն եղել է հագեցած, տարբեր հարցերի վերաբերյալ տեղի են ունեցել բուռն քննարկումներ։ ՍԾՏՀ ԽՎ մշտական կոմիտեի նիստում Բուլղարիայի եւ Ռումինիայի պատվիրակությունները երկու առաջարկություն են ներկայացրել, որոնք առնչվել են պատվիրակությունների թվակազմի փոփոխությանն ու քարտուղարության աշխատանքներին։ Հայկական կողմն առաջարկել է ձեռնպահ մնալ թվակազմի փոփոխությունից, ինչն ընդունվել է մյուս պատվիրակությունների կողմից։
Անդրադարձ է եղել նաեւ ՍԾՏՀ ԽՎ 53-րդ լիագումար նիստին, որը գումարվել էր Բաքվում։ Հայկական պատվիրակությունը չէր մասնակցել նիստի աշխատանքներին։ Ադրբեջանցի պատվիրակներն, ըստ բանախոսի, անթույլատրելի արտահայտություններ էին հնչեցրել Հայաստանի հասցեին։ ԱԺ փոխնախագահ Վահե Էնֆիաջյանը հանգամանալի անդրադարձել էր այդ խնդրին Թուրքիայի Գիրեսուն քաղաքում տեղի ունեցած ՍԾՏՀ ԽՎ տնտեսական, առեւտրի, տեխնոլոգիական եւ բնապահպանական հարցերի հանձնաժողովի նիստում։
Հայկական պատվիրակությունը վերապահումով է հաստատել ՍԾՏՀ ԽՎ 53-րդ նիստի արձանագրությունը։ Նշվել է, որ ՍԾՏՀ ԽՎ-ն քաղաքական մանիպուլյացիաների հարթակ չէ։ Բաբկեն Թունյանը բարձր է գնահատել  պատվիրակության աշխատանքն ու փաստել, որ հայկական կողմը նոր ու թարմ շունչ է հաղորդել կառույցի գործունեությանը։
ԱԺ փոխնախագահ Վահե Էնֆիաջյանն ընդգծել է հայկական պատվիրակության մեծածավալ եւ միասնական աշխատանքների կարեւորությունը։ Նա տնտեսական հարցերի հանձնաժողովի նիստում ներկայացրել է մեր երկրի տնտեսական գրավչությունը, նոր ներդրումների հնարավորությունները, օրենսդրական դաշտի բարեփոխումներն ու քաղաքական զարգացումները։ Պատգամավորն անդրադարձել է նաեւ տարածաշրջանի փակ սահմանների առանձնահատկություններին, անընդունելի համարելով Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի շրջափակումը, ինչն, ըստ նրա, հակասում է միջազգային կառույցի տրամաբանությանն ու գաղափարախոսությանը։
Զեկույցներով հանդես է եկել նաեւ պատգամավոր Արտակ Մանուկյանը։ Նա նույնպես շեշտադրել է այն փաստը, որ ՍԾՏՀ ԽՎ-ն ոչ թե քաղաքական, այլ միջազգային տնտեսական մարմին է։ Պատգամավորն անդրադարձ է կատարել տնտեսական խնդիրներին, նշել, որ ՍԾՏՀ անդամ պետությունների վերջին տասը տարվա տնտեսական միջին աճը կազմում է 1,8 տոկոս, այն դեպքում՝ երբ աշխարհում միջին աճը կազմում է 2,5 տոկոս։ Ըստ նրա՝ 2020թ--ի համար ՍԾՏՀ ԽՎ բյուջեն շուրջ 1,8 միլիոն եվրո է- ՀՀ-ն վճարում է մոտ 66 հազար եվրո։ Կարեւոր է համարվել բյուջետային ծախսերի նպատակային լինելն ու արդյունավետությունն, ինչպես նաեւ հաշվետվողականությունը։
Բաբկեն Թունյանը նաեւ տեղեկացրել է, որ Անուշ Բեղլոյանն ընտրվել է ՍԾՏՀ ԽՎ փոխնախագահ։ Անդամ բոլոր երկրների ստորագրությամբ հաստատվել է նրա թեկնածությունը։ «Այս հանգամանքը կազմակերպությունում Հայաստանի աճող դերի արտացոլումն է եւ թիմային աշխատանքի արդյունք է»,- ասել է ՍԾՏՀ ԽՎ նորընտիր փոխնախագահը։ Ըստ նրա՝  խորհրդարանական վերջին ընտրություններից հետո Հայաստանն առաջին անգամ ղեկավար պաշտոն է զբաղեցնում միջխորհրդարանական կազմակերպությունում եւ դա Հայաստանի խորհրդարանական դիվանագիտության նվաճում է։

At November 26 press conference, the Head of the RA NA delegation to the PABSEC Babken Tunyan, the NA Deputy Speakers Vahe Enfiajyan, the deputies Anush Begloian and Artak Manukyan presented the details of the PABSEC 54th Plenary Session held in Sofia on November 19-21.
As Babken Tunyan has assured, the agenda of the Session was full, and heated discussions were held on various issues. At the Meeting of the PABSEC Standing Committee, the Bulgarian and Romanian delegations made two proposals related to the change in the number of delegations and the works of the secretariat. The Armenian side offered to refrain from changing the numbers, which was accepted by other delegations.
The sides also touched upon the PABSEC 53rd Plenary Session convened in Baku. The Armenian delegation did not attend the session. The Azeri delegates, according to the speaker, made unacceptable expressions towards Armenia. The NA Deputy Speaker Vahe Enfiajyan touched upon this issue in detail at the PABSEC Economic, Commercial, Technological and Environmental Affairs Committee in Giresun, Turkey.
The Armenian delegation approved the minutes of the PABSEC 53rd Session with reservation. It has been noted that the PABSEC is not a platform for political manipulation. Babken Tunyan highly appreciated the work of the delegation and stated that the Armenian side has given a new and fresh breath to the activity of the structure.
The NA Vice President Vahe Enfiajyan underlined the importance of the large-scale and united works of the Armenian delegation. At the Meeting of the Commercial, Technological and Environmental Affairs Committee he presented the economic attractiveness of our country, the opportunities for new investments, reforms of the legislative field and the political developments. The MP also touched upon the peculiarities of the closed borders of the region, considering unacceptable the blockade of Armenia by Turkey and Azerbaijan which, according to him, contradicts the logic and ideology of the international organization.
The MP Artak Manukyan also made reports. He also stressed the fact that the PABSEC is not a political but - an international economic body. The MP referred to the economic problems, noting that the average economic growth of the BSEC Member States in the last ten years is 1.8%, while the average growth in the world is 2.5%. According to him, the PABSEC budget for 2020 is about 1.8 million Euros - Armenia pays about 66.000 Euros. It is important to consider the purpose and efficiency of the budget expenditures, as well as the accountability.
Babken Tunyan also informed that Anush Begloian was elected the PABSEC Vice President. All member states confirmed her candidacy by signing. “This fact is a reflection of Armenia's growing role in the organization and the result of teamwork,” the PABSEC newly elected Vice President said. According to her, for the first time since the last parliamentary elections, Armenia occupies a leading position in the inter-parliamentary organization, which is an achievement of the parliamentary diplomacy of Armenia.